nové férová móda.jpg
Dodání i na Slovensko
Možnost bezplatného vrácení 
Odeslání do dvou dnů
logo_posta.jpg

AktualityDun Dun v Litoměřicích
TukTuki na akci

Objednávky od tonlé
objednání zboží

Dubnový MINT market
TukTuki na akci

MINT market
TukTuki na akci

Novinky od Liz Alig
novinky v e-shopu

Novinky od TukTuki

Chcete dostávat informace o novém zboží, akcích a dalších aktualitách z TukTuki? Přihlaste se:
Zadáním svého e-mailu souhlasíte se zpracováním Vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletteru TukTuki. Více se dozvíte tady.

 

.

Cedulka neříká celý příběh

Říct celý příběh stojící za oblečením, které dennodenně kupujeme. To byl cíl kanadské Fair Trade Network, neziskovky usilující o podporu fair trade v Severní Americe.

Reklamní kampaň  “The Label Doesn’t Tell the Whole Story” (Cedulka neříká celý příběh) ukázala světu svetr, sako a mikinu s cedulkou, která na sobě nese podstatně více informací, než jen zemi původu a materiál.
Každá z cedulek nese příběh jednoho z pracovníků, kteří na výrobě daného kousku oblečení pracovali. Sympatická červená mikina například hlásá:

„100% bavlna. Vyrobil Tejan v Sierra Leone. Když začal vykašlávat krev, snažil se to nejprve před svou rodinou utajit. Nemohli si léčbu dovolit a on si zase nemohl dovolit ztratit svou stabilní práci na bavlníkové plantáži. Když jednoho dne dostal záchvat, nešlo jeho problémy déle přehlížet. Diagnóza zněla: otrava pesticidy. Kvůli nedostatku ochranného oblečení onemocněl leukémií, když mu bylo 34 let. Má dvě dcery. Jedna z nich začala vloni pracovat v továrně. Značka neříká celý příběh“.

Škoda, že jde pouze o reklamní kampaň a oblečení s těmito cedulkami je k vidění jen na plakátech. Bylo by fajn trošku si při výběru oblečení počíst…

 

Fair_Trade_End_Child_Labour_Sweater_2000px1.jpg
Fair_Trade_End_Child_Labour_Hoodie_2000px.jpg
Myšlenka oslovit zákazníky prostřednictvím cedulek na oblečení se zrodila zhruba před rokem. Média tehdy obletěla zpráva o cedulce na květovaných šatech hlásající Forced to work exhausting hours" (Nuceni pracovat nesnesitelně dlouho). Tu objevila nakupující na svých šatech koupených v obchodě Primark. Další cedulka hlásající „Degrading sweatshop conditions“ (Nedůstojné podmínky v továrnách) se objevila ve stejném obchodě o něco později. I přesto, že se zřejmě jednalo o akci evropských aktivistů, cedulky rozhodně splnily svůj účel – informace obletěla svět a pracovní podmínky v oděvním průmyslu se alespoň na pár dnů dostaly na titulky novin.
 
O tom, že cedulkou nelze říct všechno, pojednává také článek Fair trade jde dál než označení "Made in".
6214372-large.jpg
Primark-label-with-a-mess-011.jpg
02.08.2015 22:11:04
mnes
 
TukTuki, férová móda
www.tuktuki.cz
info@tuktuki.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one