nové férová móda.jpg
Dodání i na Slovensko
Možnost bezplatného vrácení 
Odeslání do dvou dnů
logo_posta.jpg

AktualityDun Dun v Litoměřicích
TukTuki na akci

Objednávky od tonlé
objednání zboží

Dubnový MINT market
TukTuki na akci

MINT market
TukTuki na akci

Novinky od Liz Alig
novinky v e-shopu

Novinky od TukTuki

Chcete dostávat informace o novém zboží, akcích a dalších aktualitách z TukTuki? Přihlaste se:
Zadáním svého e-mailu souhlasíte se zpracováním Vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletteru TukTuki. Více se dozvíte tady.

 

.

TukTuki je mým plnícím se snem, který zabírá čím dál tím víc místa v mé hlavě, životě i skříních.

Jmenuju se Markéta Nešporová, narodila jsem se v roce 1990 a v roce 2014 jsem absolvovala obor Mezinárodní humanitární a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Čím víc jsem se během studia zabývala tématem rozvojové spolupráce, humanitární práce i mezinárodní sociální práce, tím víc jsem nabývala pocitu, že bezhlavé rozdávání peněz lidem v rozvojových zemích tak nějak nefunguje. Rozpačité výstupy rozvojových projektů, závislost na pomoci a další otazníky vznášející se nad balíky proudícími do zemí Afriky, Asie a Jižní Ameriky vedly k tomu, že jsem se stále více přikláněla k heslu "trade, not aid". 

Poté, co mi nápad pár let klíčil v hlavě, jsem se v květnu 2013 vydala na školní praxi do Bangladéše. V organizaci Thanapara Swallows Development Society, jejíž výrobky teď nabízím, jsem strávila tři měsíce. Nasávala jsem férovou atmosféru, obkoukávala proces výroby a zjišťovala, že je to všechno přece hrozně jednoduché. Žádná země není tak daleko, aby se odtud nedal poslat balík do Česka nacpaný zbožím a žádná bangladéšské vesnice není tak odřízlá od civilizace, aby se tam nedal poslat e-mail s objednávkou. V Bangladéši jsem se dostala na tu pravou fair trade vlnu, vyházela všechno, co jsem vezla tam, a krosnu na cestu zpátky nacpala vyšívanými taškami, šátečky a pouzdry.

Bagnladéšská zkušenost se pomalu rozrůstá do lehké posedlosti. Ta se projevuje třeba neschopností cestovat kamkoliv za hranice západní Evropy bez mapy a adres všech fair trade družstev v okolí. Mým cílem je objet všechny producenty, s nimiž spolupracuju, zatím se mi kromě Thanapara Swallows podařilo navštívit marockou organizaci Mushmina, kambodžské společnosti Sak Saum a Yodicraft a arménské Nairian. 

TukTuki je teprve v plenkách, roste ale před očima! Napište mi, co si o tom všem myslíte, co se vám líbí a co ne a jestli to má vlastně všechno vůbec smysl na info@tuktuki.cz.

 
TukTuki, férová móda
www.tuktuki.cz
info@tuktuki.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one